Autem do Řecka

Pobřeží Řecka
Standard
Jak si rozvrhnout a čím si zpříjemnit cestu do dalekého Řecka? Vyplatí se alternativa trajektem?

Trajekt Benátky-Řecko

Z Benátek se plaví trajekty do několika míst západního pobřeží Řecka, takže pokud cíl vaší cesty leží zde, je to možnost jak většinu cesty nemuset řídit. Nejkratší plavba z Benátek na Korfu sice trvá cca 15 hodin a nejdelší do města Patras 32 hodin, ale jste pohodlně ubytovaní na lodi, kde se nemusíte o nic starat. Průměrná cena pro 2 osoby a auto se pohybuje kolem 9 000 Kč, ale může to být více i méně, ceny jsou variabilní. Nezdá se to málo, ale na druhou stranu ušetříte za dálniční známky i benzín a získáte pohodlí. Výhoda této trasy je i ta, že si můžete prohlédnout Benátky. (Trasu z ČR do Benátek najdete zde.)

Autem do Athén

V prvé řadě zvažte, zda se vám taková náročná cesta vyplatí. Na její zdolání je třeba hodně řidičských sil, peněz a trpělivosti – pojedete minimálně 18 hodin čistého času. Alespoň 2 lidé by se měli střídat v řízení a i tak budete potřebovat po cestě přespat. Pokud jste odhodlaní vyrazit, čtěte dál.

Finanční stránka

Pohonné hmoty

Ve všech “tranzitních zemích” (Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Makedonie) stojí benzín/nafta stejně či o pár korun méně než u nás. Řecko je však v tomto jedna z nejdražších zemí světa – mluvíme o více než 42 Kč/litr benzínu a 37 Kč/litr nafty. Proto doporučujeme natankovat na hranicích před Řeckem. Na jednu cestu by vás měl benzín odhadem vyjít na 3 700 Kč při spotřebě 6 l/100 km.

Aktuální cena benzínu a nafty v Řecku.

Dálniční známky a mýtné

Slovensko Dálniční známka 10denní – 10 EURMěsíční – 14 EUR
Maďarsko Dálniční známka 10denní – 2 975 Ft (240 Kč)Měsíční – 4 780 (390 Kč)
Srbsko (celá trasa) Mýtné brány 13 EUR
Makedonie (celá trasa) Mýtné brány cca 715 MKD

Zde koupíte slovenskou a zde maďarskou známku.


Reklamy

Až potud vás bude (levnější varianta) dálničních známek a mýtné stát asi 1 150 Kč, což není na počet ujetých km vůbec mnoho.

Mýtné v Řecku

Dálniční poplatky v Řecku se velice různí podle konkrétní dálnice. Proto se těžko určuje, kolik EUR v průměru stojí třeba na 100 km. Místo toho je tu tabulka cen na nejdůležitějších tazích:
Dálnice Motocykly Osobní vozy Autobusy
Evzoni – Athény 25,50 € 37,35 € 93,40 €
Evzoni – Chalkidiki 1,30 € 1,80 € 4,50 €
Evzoni – Igoumenitsa 7,60 € 10,80 € 27,10 €
Athény – Kalamata 10,70 € 16,60 € 41,90 €
Athény – Patras 9,20 € 14,20 € 36,00 €
Athény – Sparta 10,60 € 16,35 € 41,25 €

Popis trasy

Začínáme z Brna, jelikož je to logický výchozí bod pro cestu z ČR do Řecka.
Trasa Počet km Doba jízdy
Brno – Kúty – Bratislava – Györ – Budapest – Segedín – Subotica – Novi Sad – Belehrad – Niš – Preševo – Veles – Gevgelija – Soluň – Larisa – E65/E75 (obě cesty se spojují) – Lamia – Théby – Atény 1 800 km 18,25 h (bez přestávek)
Zní to jako komplikovaná trasa, ale poučka je jednoduchá: z Brna až na Maďarské hranice vede E65 a od maďarských hranic až do Athén E75 (v Srbsku se E75 rovná A1). Na základě toho můžete spolehlivě dojet do Athén bez mapy i bez navigace. Tato trasa je nejen nejkratší, ale je výjimečná i tím, že vede hned kolem 4 hlavních měst států a přímo přes další významné kulturní lokality jako jsou Thermopyly či Théby. Můžete si tedy cestu rozvrhnout tak, abyste měli dost času se podívat na místa, která jsou pro vás zajímavá. Pro rozvržení vám pomůže mít přehled o kempech po cestě.

Kempy po cestě

Na cestě budete muset přespat. Samozřejmě si můžete rezervovat konkrétní apartmán, ale potom jste něj vázaní. Příjemnější může být spolehnout se na kempy. Zde je info o kempech jednotlivých zemí:
  • Srbsko
První den byste měli dojet určitě alespoň do Srbska. Srbsko nemá o kempy nouze, ale jejich nejhustší síť je bohužel v severní části země, což je pro nás, kteří jedeme na jih, trochu nevýhodné. Ale nemusíte se bát, že byste na žádný nenarazili, pokud budete trochu pozorní. Stojí většinou mezi 15-20 EUR.
  • Makedonie
V Makedonii to s kempy není žádná sláva. Ale přece jenom u města Demir Kapija (kousek za půlkou cesty mezi městem Veles a řeckými hranicemi) se nachází velice levný Rock Land Camp (10 EUR). Nemůžete za takovou cenu čekat vysoký standard, ale na přespání to stačí.
  • Řecko
Pobřeží v Řecku je poseté kempy, jak se dá čekat u přímořské země s turismem. Hlavní silnice E75 vede kolem východního pobřeží, takže uvidíte kemp co chvíli. Stejně tak kolem Athén. Ve vnitrozemí se na ně ale nespoléhejte.
Více o autech i praktické rady pro váš čas za volantem najdete na Mzone.cz .