5 tipů, jak převážet psa v autě

Standard

Čeká vás cesta autem s vaším chlupatým čtyřnohým miláčkem? Pak byste měli rozhodně myslet na jeho, ale i vaši bezpečnost a předem zajistit podmínky tak, abyste cestu zvládli bez úhony. Co všechno cestování se psem obnáší a jaké vybavení si pořídit, aby vše proběhlo hladce?

Bezpečné cestování se psem v autě

Je jasné, že psa potřebujeme čas od času přepravit například k veterináři anebo na návštěvu ke známým. Výjimkou ale nejsou ani delší cesty se psem v autě. Taková cesta se psem na zahraniční dovolenou se může proměnit v noční můru. A tehdy začínají skutečné problémy. 


Pes kňučí, štěká, vyžaduje pozornost nebo se někdy snaží z auta utéct. Právě toto chování může být zdrojem narušení soustředění řidiče a v konečném důsledku vést k dopravní nehodě. Abyste měli při jízdě autem jistotu, že pes bude v pořádku, zajistěte ho tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost jeho, řidiče ani dalších přepravovaných osob nebo zvířat

Takto hovoří zákon. O detailním způsobu zajištění se však již nezmiňuje. Je tedy zcela na vás, jak svého miláčka v autě zabezpečíte. Pokud však policie v rámci silniční kontroly vyhodnotí vaše opatření za nedostatečné, hrozí vám pokuta na místě až 2 000 Kč, ve správním řízení pak až 2 500 Kč.

převoz psa v autě

Vyrážíte se psem na dovolenou?

A víte, že váš pes bude na cestu potřebuje cestovní pas stejně jako vy? Cestovní pas (nejen pro psy) je součástí přísných norem, které mají zamezit obchodování se zvířaty. Za jeho vydání zaplatíte přibližně pětistovku. Kromě pasu musí být pes také řádně očkovaný a označený mikročipem. Stejná pravidla platí i pro převoz psa v letadle. Navíc je ale nutné pro tento typ přepravy zajistit speciální přepravku, jejíž parametry si raději předem ověřte u letecké společnosti, se kterou poletíte.

Způsoby, jak převážet psa v autě

Stručně řečeno, pes nesmí mít možnost vyskočit z auta nebo jakkoli bránit řidiči ve výhledu. Pokud toto zajistíte, je pak jedno, jestli se psem vyrážíte na cestu po okreskách nebo se vrhnete a dálnici. Na té ale nezapomeňte na dálniční známku.

Bezpečnostní postroj pro psa

Pokud jedete sami a máte volno na zadní sedačce, je speciální bezpečnostní postroj tím nejlevnějším řešením. Dá se zacvaknout jako běžný bezpečnostní pás. Pes tak nebude cestovat po celém autě a bude zachována bezpečnost obou stran. Pás musí mít vhodnou délku, pes se na něm nesmí nějak moc otáčet, zamotat se do něj, nesmí se dostat mezi přední sedadla nebo na vedlejší sedačku malého dítěte! Obyčejný obojek je bohužel zcela nedostatečný, protože v případě nehody by mohlo dojít k uškrcení zvířete. Pásy volte dostatečně široké vzhledem k váze psa, jinak by si mohl vážně ublížit.

Přepravka pro psa do auta nebo transportní klec

Dobrým nápadem je umístit psa do přepravky nebo transportní klece pro psa, která je v autě pevně zajištěna, aby v ní pes během jízdy nepoletoval v autě. Skládací přepravka pro psa vám v autě ušetří místo v době, kdy s sebou svého čtyřnohého kamaráda zrovna nemáte. Klec bývá nejčastěji umístěna v kufru, ale může být i na zadním sedadle. Na pobyt v kleci nebo přepravce pejska předem trénujte s odměnami a dopřejte mu dostatek času, aby si zvykl.

Ochranná plachta do auta pro psy

Speciální ochrannou deku používá většina majitelů psů pro předcházení zanesení sedaček psími chlupy. To je ale pouze jedna z jejích funkcí. Kromě ní totiž dokážete pomocí ochranné deky pro psy vymezit vašemu parťákovi prostor na zadních sedačkách, který nebude moci opustit. Při použití ochranné deky se ovšem doporučuje zajistit psa na místě také postrojem.

Přepravní taška a autosedačka pro psa

Přepravní taška se hodí spíše pro malá plemena psů, která v ní najdou bezpečné útočiště i pelíšek. Prakticky jde o textilní skládací přepravku, kterou v autě připnete k pásům nebo podhlavníku. Stejně jako u deky je zvíře nutné na místě ještě zajistit postrojem a pásy. Ve stejné kategorii najdeme i autosedačky pro malá plemena psů cca do 5 kg – jde o pohodlnou variantu přepravy, kde má pes svůj vlastní vyhrazený prostor, sedačka je připnutá pásy k sedadlům a zároveň se pásy připíná i pejsek.

Mříž do auta pro psa

Větší plemena psů se nejlépe převáží v zavazadlovém prostoru, který oddělíte od zbytku interiéru a ostatních cestujících. Zde stačí natáhnout síť, aby pes nemohl lézt dopředu. Připevní se na panty zadních dveří a horní madlo. Síť se však může při těžké váze psa poškodit a proto je mnohem bezpečnějším řešením instalace pevné mříže.

Na závěr bychom doporučili dobře promyslet, zda hledáte řešení pouze pro „splnění zákona“, nebo chcete skutečně v maximální možné míře zabránit při nehodě zranění všech cestujících včetně pejska. Převoz v kufru se například může zdát bezpečný, ale kufr patří mezi deformační zóny auta – po nárazu zezadu z něj obvykle moc nezbyde. Tuto zónu snad může více zabezpečit pouze skutečně kvalitní kovová pevná klec, která prakticky vyplní celý kufr (ne látková, ne plastová, ne skládací a určitě ne „na volno“).

Pro psa doporučujeme převoz na zadních sedadlech, ale opět platí – čím větší pes, tím více si dejte záležet na zajištění, ať už vyberete opravdu kvalitní a široké popruhy, nebo opět dobře připevněnou klec.

Reklamy