Nedílnou součástí povinné výbavy každého vozidla je i autolékárnička. Je pochopitelně důležité dbát na to, aby obsahovala všechno, co předepisuje aktuálně platná vyhláška. A dbát bychom měli také na její platnost a v neposlední řadě dobrý stav. Nikdy totiž nevíme, kdy ji budeme potřebovat.
Povinná výbava vozidla
Charakter povinné výbava je stanovený zákonem, konkrétně vyhláškou 180/2021 Sb. Povinná výbava musí být přítomna v každém automobilu či jiném vozidle, které se účastní silničního provozu.
Za nedodržení této skutečnosti hrozí pokuta, a to až do výše 2 000 Kč.
Aktuálně do povinné výbavy patří:
- autolékárnička
- výstražný trojúhelník
- reflexní vesta pro řidiče
- rezervní kolo, případně prostředky na opravdu pneumatiky (pokud nemá řidič sjednanou asistenční službu na výměnu defektní pneumatiky v rámci ČR)
Dále existuje i doporučená výbava, kterou sice neupravuje žádná vyhláška, ale v některých situacích se může opravdu hodit. Jedná se například o startovací kabely, tažné lano, hasicí přístroj, reflexní vesty pro ostatní pasažéry, formulář záznamu o dopravní nehodě apod.
Co obsahuje autolékárnička
Autolékárnička je nejenom součástí povinné výbavy, ale její přítomnost ve vozidle má rozhodně obrovský smysl, protože v případě vážné nehody může pomoci zachránit lidský život. Mělo by být proto samozřejmostí udržovat ji v perfektním stavu a čistotě.
Autolékárnička a obsah
Konkrétní obsah autolékárničky se liší podle druhu vozidla.
U osobního automobilu, dodávky a nákladního auta se jedná o autolékárničku kategorie I, ve které najdeme:
- 3 x hotový obvaz s 1 polštářkem
- 3 x hotový obvaz se 2 polštářky
- 1 x náplast hladká cívka
- 1 x obinadlo škrtící pryžové (60 x 1250 mm)
- 1 x pryžové, resp. latexové rukavice (v chirurgickém obalu)
- 1 x isotermická fólie (o min. rozměrech 200 x 140 cm)
- 1 x antikorozní nůžky se zaoblenými hroty (mohou být i kosmetické)
Autolékárnička kategorie II je pro vozidla, která přepravují nanejvýš 80 pasažérů (jedná se např. o mikrobusy).
Autolékárnička kategorie III se pak týká těch dopravních prostředků, které pojmou i více než 80 cestujících (autobusy, tramvaje, trolejbusy apod.).
Charakter obsahu těchto autolékárniček zůstává stejný, ale odlišuje se počtem kusů jednotlivých zdravotnických pomůcek.
Autolékárnička a platnost
Životnost autolékárničky není neomezené, jelikož i na jejím obsahu se může nepříznivě podepsat zub času. Je proto žádoucí již prošlou autolékárničku vyměnit za novou.
Platnost je nejčastěji 4 roky ode dne vydání. Datum expirace se lze dočíst na obalu autolékárničky. Po expiraci ji nemusíte nutně vyhazovat, ale často se nabízejí nějaké sbírky pro Člověka v tísni, aj. kam se dá i prošla lékárnička odevzdat.
Po uplynutí 4 let, si nezapomeňte koupit novou.
Jak postupovat při dopravní nehodě
Mít autolékárničku ve vozidle je jedna věc, ale umět ji správně použít, je věc druhá. V autě ji mějte uloženou na bezpečném a zároveň dobře přístupném místě, abyste ji v případě nutnosti nemuseli složitě hledat nebo lovit.
Doporučený postup během dopravní nehody se zraněním osob
- Pokuste se zachovat chladnou hlavu a zbytečně nezmatkovat
- Neopouštějte vozidlo bez reflexní vesty (obzvláště v noci a za zhoršených světelných podmínek)
- Zapněte na voze výstražná světla („blikačky“) a označte místo nehody výstražným trojúhelníkem
- Zjistěte zdravotní stav ostatních pasažérů, soustřeďte se především na přítomnost masivního krvácení a zkontrolujte, zda všichni dýchají a jsou při vědomí
- Zavolejte záchrannou službu (číslo 155 nebo 112, mobilní aplikace Záchranka odešle i údaj o přesné poloze)
- Jestliže vozidlo hoří nebo se z něj line tmavý kouř, pokuste se z něj cestující vytáhnout a uložit v bezpečné vzdálenosti
- V případě, kdy nehrozí požár auta a máte u osoby podezření na poškození páteře, nevytahujte jí a ani s ní nehýbejte
- Masivní krvácení se pokuste co nejdříve zastavit (pomůže silné stlačení prstů v ráně nebo škrtící obinadlo z autolékárničky)
- Pokud zraněný nedýchá, okamžitě začněte resuscitaci
- U osoby, která je v bezvědomí, zkontrolujte průchodnost dýchacích cest (v opačném případě vytáhnout zapadnutý jazyk nebo jinou překážku) a poté uložte zraněného do stabilizované/zotavovací polohy
- Pozornost věnujte nejdříve vždy nejvážněji zraněným pasažérům, zlomená ruka počká
Pokud si nejste jistí, zda byste uměli během dopravní nehody správně poskytnout první pomoc, vyplatí se absolvovat alespoň některý ze základních zdravotnických kurzů pro veřejnost. Nikdy nevíte, kdy se vám budou získané znalosti hodit, a to nejen na silnici.